WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA URZĘDU MIEJSKIEGO W OLSZTYNKU

Alergia u dzieci

WARMIŃSKO-MAZURSKA IZBA LEKARSKA
Alergie pokarmowe są jednymi z najczęściej występujących u dzieci. Dyskutowano o nich podczas konferencji, którą wsparła Warmińsko-Mazurska Izba Lekarska.

Szacuje się, że w Polsce około 6-8% dzieci ma alergie na pokarmy. „Czasami jest to tylko nadwrażliwość pokarmowa, która mija, ale część to już alergia pokarmowa, którą musimy dobrze diagnozować i dobrze leczyć” - mówi prof. Mieczysława Czerwionka-Szaflarska, konsultant krajowy w dziedzinie gastroenterologii dziecięcej. W innym wypadku, nieleczone objawy mogą wywołać tzw. marsz alergiczny, który może skończyć się astmą oskrzelową. Dlatego niezbędne są spotkania takie jak to. W trakcie konferencji „Alergia na pokarmy u dzieci. Nowe wyzwania w diagnostyce i leczeniu” medycy z całej Polski dzielili się doświadczeniami i zapoznawali z najnowszymi metodami leczenia.

„Naszym podstawowym celem jest przedstawienie wytycznych, które są obecnie i postępowania zgodnego z wytycznymi we wszystkich problemach związanych z alergią pokarmową, czyli diagnostyką, leczeniem, nadzorem pacjentów” - mówi prof. Elżbieta Jarocka-Cyrta, gastrolog dziecięcy i pediatra, organizatorka konferencji. Podczas spotkania dyskutowano między innymi o prewencji alergii pokarmowych oraz nowych terapiach, np. z wykorzystaniem leków biologicznych.

Organizację konferencji wsparła Warmińsko-Mazurska Izba Lekarska. „Jesteśmy dumni, że na naszym terenie, na Warmii i Mazurach, odbywają się tak ciekawe konferencje ogólnopolskie, ale i międzynarodowe, bo mamy wykładowców, którzy przyjechali z daleka. Bardzo ważne jest też to, że ma ona charakter interdyscyplinarny” - podkreśla lek. dent. Anna Lella, prezes Warmińsko-Mazurskiej Izby Lekarskiej.

Konferencje organizowane przez sekcję żywienia Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci mają charakter cykliczny. Ta w Tomaszkowie koło Olsztyna była już trzecim spotkaniem poświęconym alergiom pokarmowym u dzieci.