WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA URZĘDU MIEJSKIEGO W OLSZTYNKU

PERŁA ARCHITEKTURY

Muzeum WM w Olsztynie
To prawdziwa perła – bo innych tak dobrze zachowanych przykładów architektury krzyżackiej praktycznie nie znajdziemy. Z ekspertem rozmawiamy o wyjątkowości zamku w Lidzbarku Warmińskim.

PAWEŁ AMULEWICZ - TELEWIZJA KOPERNIK

Zamek w Lidzbarku Warmińskim określany jest mianem perły architektury gotyckiej. Tak widzimy ten obiekt teraz, a jak ta budowla zmieniała się na przestrzeni wieków? 

dr inż. arch. WOJCIECH WÓŁKOWSKI - WYDZIAŁ ARCHITEKTURY POLITECHNIKI WARSZAWSKIEJ, AUTOR PUBLIKACJI DOTYCZĄCYCH LIDZBARSKIEGO ZAMKU

Niewątpliwie dziś taką perłą jest, czy historycznie był aż tak wyjątkowy to trudno powiedzieć, to była jedyna tak duża inwestycja biskupa na Warmii, zamówił projekt z Państwa Krzyżackiego, to jest bardzo podobne do tego co krzyżacy budowali u siebie . 

Co architekta zdumiewa, gdy znajduje się w takim miejscu?

Przede wszystkim to, że on jest zachowany, to jest najważniejsze, bo w większości tych krzyżackich pierwowzorów nie ma, wszyscy znają Malbork, ale nie wszyscy wiedzą, że większość zamku nie jest starsza niż 200 lat, a Lidzbark jest w 99% oryginalny. 

Jak ta twierdza była modyfikowana?

Problem zaczął się na samym początku, biskup zbudował obiekt wzorowany na krzyżackim klasztorze, w prawdzie mieszkał tu duchowny, ale to nie był klasztor, od tego błędu w cudzysłowie zaczęła się historia jego przebudów kolejnych, w zasadzie do końca wieku 18 do kiedy Ignacy Krasicki opuszcza ten zamek cały czas coś jest przebudowywane, najpierw wnętrza, a potem obiekty dookoła zamku, czy przed zamkiem. 

Zobacz cały materiał, żeby dowiwedzieć się więcej.