WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA URZĘDU MIEJSKIEGO W OLSZTYNKU

Dlaczego warto kontynuować naukę w mrągowskich szkołach ponadpodstawowych?

Powiat mrągowski
Oferują młodym ludziom kształcenie w kierunkach poszukiwanych na lokalnym i ogólnopolskim rynku pracy. Zaglądamy do szkół prowadzonych przez powiat mrągowski.

I Liceum Ogólnokształcące im. Obrońców Westerplatte w Mrągowie to szkoła z długimi tradycjami, z których czerpie inspiracje i buduje przyszłość. Placówka zapewnia uczniom wszechstronny rozwój. Oferuje naukę w klasach: politechnicznej, humanistycznej, biologiczno-chemicznej lub sportowej. O jej sile stanowią ludzie. „Kadra, która jest bardzo dobrze przygotowana merytorycznie, świetnie przygotowana dydaktycznie, oraz otwarta na potrzeby młodzieży i na obcowanie z nimi. Nie przez przypadek nasza szkoła od kilku lat plasuje się w czołówce w rankingach egzaminu maturalnego w województwie” – podkreśla Jan Parda, dyrektor I LO w Mrągowie.

I LO od dwóch lat może się pochwalić zdawalnością egzaminu maturalnego na poziomie 100%, a jego absolwenci trafiają do renomowanych uczelni. Uczniowie, poza rozwojem naukowym, mogą tu także uczęszczać na zajęcia koła teatralnego oraz reprezentować szkołę na licznych zawodach sportowych.

Przenosimy się do Zespołu Szkół nr 2 im. Władysława Jagiełły w Mrągowie. Ta placówka buduje ofertę w oparciu o analizę sytuacji na rynku pracy. Kształci na kilku ważnych kierunkach, których absolwenci mogą znaleźć zatrudnienie w branżach takich jak logistyka czy bankowość. „Technik hotelarstwa, technik organizacji turystyki, technik żywienia usług gastronomicznych, technik logistyk i technik ekonomista. Tak jak nazwy kierunków wskazują, są to typowe kierunki usługowe. Przygotowujemy naszą młodzież do zasilenia rynku pracy w dziedzinie usług, które na terenie naszego województwa są jak najbardziej pożądane” – zaznacza Agnieszka Pytel, dyrektor Zespołu Szkół nr 2 w Mrągowie.

Ważnym miejscem w Zespole Szkół nr 2 jest Ekopracownia. Przeznaczona na nią sala lekcyjna przeszła generalny remont i została wyposażona w niezbędne pomoce dydaktyczne i multimedia. Inwestycja była możliwa dzięki dofinansowaniu w wysokości 50 tysięcy złotych z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie przy współudziale samorządu powiatu mrągowskiego.

Na koniec odwiedzamy Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Mrągowie, które ofertę edukacyjną buduje po dokładnej diagnozie zapotrzebowania na rynku pracy. „Na lokalnym rynku pracy brakuje pracowników z wykształceniem technicznym, m. in. mechaników, mechaników pojazdów samochodowych, informatyków, operatorów obrabiarek skrawających, czy spawaczy. Brakuje również w zawodach gastronomicznych” – wymienia Mirosław Moczydłowski, dyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Mrągowie. Dlatego w CKZiU w Mrągowie można zdobyć wiedzę, umiejętności i kwalifikacje potrzebne do pracy w IT czy agencjach reklamowych.

Działa tu także Branżowa Szkoła I stopnia, która kształci przyszłych sprzedawców, kucharzy, mechaników, czy operatorów obrabiarek spawalniczych. Po jej ukończeniu można podjąć dalszą naukę w Branżowej Szkole Il Stopnia lub Liceum Ogólnokształcącym dla dorosłych, by zdobyć wykształcenie średnie i zdać maturę.

Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Mrągowie od 5 lat realizuje również projekt Ministerstwa Obrony Narodowej w zakresie klas mundurowych dla uczniów technikum i Branżowej Szkoły I stopnia.

To wszystko pokazuje, że szkoły ponadpodstawowe prowadzone przez powiat mrągowski stawiają na jakość i kierunki, które pozwolą ich uczniom odnaleźć się w przyszłości na rynku pracy. Dlatego warto wybrać te placówki, planując swoją edukację.